Závěrečný zpravodaj BP 2011

27.04.2013 23:08

Běžecký pohár Olomouckého kraje 2011.

Běžecký pohár 2011 se stává minulostí a po posledním závodě ve Šternberku na Kiosku 4. října, můžeme přejít k rekapitulaci celé sezony.

Pátý ročník Běžeckého poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje 2011, který byl pořádán ve spolupráci s RS ČSTV obsahoval celkem devět závodů v průběhu února až října 2011. Významně tento seriál zaštítil oddíl AK Šternberk. Celkově se dlouhodobé soutěže zúčastnil 367 závodníků v deseti kategoriích od nejmladších dětí až po dorostence. V jednotlivých závodech probíhaly i další dílčí soutěž mladších dětí a juniorů s dospělými. Nejúspěšnější atlety si můžete přečíst na konci zpravodaje.

Po několika letech se pohár zabydlel ve spoustě míst našeho kraje, kde se pořádají soutěže pro mládež. Běhy jsou oblíbené hlavně mezi mladými závodníky, kteří se spíše seznamují s atletikou, jako jsou přípravky. Velké pozitivum je zvýšená účast v kategorii dorostu, kde jsme mívali problémy s hledáním mladých běžců a dnes již je nepočítáme na prstu jedné ruky ale v desítkách. Už z tohoto důvodu vidím přínos pohárových závodů s výhledem k dalšímu rozvoji běžeckých soutěží na dráze.

Velmi pozitivně vidím následnou spolupráci mezi oddíly na soustředěních nebo při sestavování družstev a výběrech sportovců na soutěže vyššího charakteru.

Jako negativum vidím finanční stránku jak jednotlivých závodů, tak celkového hodnocení. Bez vydatné podpory se už ani tato soutěž nedá pořádat, abychom dávali hodnotné dárky. V příštím roce budou určitě všechny soutěže se startovným na vykrytí alespoň některých nákladů. Co se týká celkového vyhodnocování bez podpory Olomouckého kraje a ČSTV konkrétně na tento druh soutěže se neobejdeme. Jednoduché počty 10 kategorií x 3 vyhlašovaní je 30 soutěžících x 300,- Kč pohár, medaile, diplom, a jsme na 10 000,- Kč bez pořadatelství soutěží, občerstvení a dalších dílčích cen nebo vybavení dresu reprezentace kraje.

Chtěl bych vyzdvihnout přístup klubů SK Hranice, TJ Uničov, AK Šternberk, Nové Hradečné a Fortex Moravský Beroun, začínají i olomoučtí malí atleti z Olomouckého kraje k vedení mládeže k těmto běžeckým disciplínám, kteří se i pravidelně soutěží účastní a ze kterých se připravovala reprezentace kraje běžců na finále poháru.

Dovoluji si tímto poděkovat všem trenérům a klubům, které se pravidelně zúčastňovali, organizátorům závodů za připravené soutěže a pěkné ceny pro účastníky. Vím, že je to pro všechny  finančně náročné a tak děkuji tímto i všem partnerům a sponzorům. Věřím, že se opět najde spousta nadšenců, kteří nejen podpoří mládežnickou atletiku, ale budou se i samotným dětem věnovat.